Dunajská věž, nejvyšší budova Rakouska, se po rekonstrukci představuje v novém lesku. Vídeňská věž získala řešení vytápění od společnosti Hoval, které boduje optimálním poměrem ceny a výkonu.
Dunajská věž, nejvyšší budova Rakouska, se po rekonstrukci představuje v novém lesku. Vídeňská věž získala řešení vytápění od společnosti Hoval, které boduje optimálním poměrem ceny a výkonu.
Dunajská věž, nejvyšší budova Rakouska, se po rekonstrukci představuje v novém lesku s vytápěním od společnosti Hoval.
- Ostatní budovy
- Renovace
- Olej/plyn
420 000 návštěvníků ročně. Šest žádostí o ruku týdně. Dunajská věž ve Vídni, která byla otevřena v roce 1964, je s celkovou výškou 252 metrů od základny až po vrchol nejvyšší budovou v Rakousku - a turistickým magnetem. Ve výšce 170 metrů byla v roce 2018 kompletně zmodernizována restaurace a kavárna ve výšce 160 metrů, stejně jako další přízemní prostory věže. Otevření nové velké pivnice Donaubräu v únoru 2019 znamenalo dokončení přestavby a renovace.
Cesta na vrchol s novým systémem vytápění
Ještě před zahájením těchto prací byla v roce 2017 zahájena obnova technologie věže. Nové řešení od společnosti Hoval mimo jiné nahradilo zastaralý systém vytápění. Díky vysoké účinnosti systému Hoval jsou splněny i nové normy pro limity znečišťujících látek. Dva plynové kotle Max-3 byly instalovány partnerskou montážní firmou Hoval během současného podzimního provozu.
Nyní dodávají věž a také vyšší kapacitu potřebnou pro nové stravovací zařízení. Zatímco dříve měla Dunajská věž se všemi budovami topný výkon 450 až 500 kW, nyní je to 650 až 700 kW.
Největší problém při plánování systému však představovala výška vytápěných prostor na samém vrcholu věže. Christian Böhm, oblastní manažer společnosti Hoval, který společně s partnerem vypracoval technické řešení, vysvětluje: „Věž byla postavena v roce 2006:
„Na každých deset metrů výšky se tlak sníží o 1 bar. V kotelně je tedy zapotřebí tlak 18 barů, aby byl ve středním patře věže ve výšce 5 metrů zajištěn požadovaný tlak 165,1 baru.“
Protože standardní kotle nejsou konstruovány pro tak vysoký tlak, rozhodla se společnost Hoval pro systémové oddělení. Dva plynové kotle Max-3 dodávají každý potřebný výkon 350 KW. Energie je předávána do samostatného okruhu prostřednictvím výměníku tepla. Řešení se dvěma kotli zároveň zajišťuje spolehlivost a flexibilitu provozu požadovanou věží Danube Tower.
Nejmodernější technologie vytápění, která se otáčí s vámi
Dalším hlavním tématem při návrhu nového systému vytápění byly dva otočné stupně věžní restaurace a věžní kavárny. Zde teplovzdušné vytápění zajišťuje, že si návštěvníci mohou vychutnat výhled na Vídeň i v zimě. Vzduch je pomocí nové technologie veden ze středu věže do rotujících vzduchovodů v podlaze.
V horní části věže je třeba v chladných dnech ohřívat teplý vzduch na 80 °C. Abychom toho dosáhli, musí voda v kotli mít cca 100 °C.
Od konceptu až po údržbu
Společnost Hoval vedla mimořádný stavební projekt od výpočtu systému až po koordinaci s partnerskou montážní firmou během realizační fáze. Claudia Pich, tisková mluvčí společnosti Danube Tower, je velmi spokojená:
Systém vytápění funguje bez problémů. Hoval splnil všechna naše očekávání.
Od zahájení provozu v říjnu 2017 je společnost Hoval odpovědná za správu a údržbu kotlů. V této oblasti se osvědčil řídicí systém TopTronic E, který flexibilně reguluje výkon dvou kotlů dle aktuálních potřeb. Díky online připojení mají technici zákaznického servisu možnost vzdáleného přístupu k systému. Kromě toho Hoval zřídil malý sklad náhradních dílů přímo pro věž Danube Tower, aby zajistil její optimální provoz. Vzhledem k významu této vídeňské dominanty je tak zajištěno její plynulé a efektivní fungování.